Dvougenerační dům

Samostatně stojící dům starý téměř 50 let. Část oken byla vyměněna v minulosti. Jinak by komplexní rekonstrukce přinesla ještě vyšší úsporu nákladů na vytápění.

Náklady na rekonstrukci
Výměna oken 35 000 Kč
Zateplení fasády 340 000 Kč
Zateplení střechy 250 000 Kč
Celková výše investice 625 000 Kč

Rovná střecha je obvyklým problémem nejen kvůli ztrátě tepla, ale také kvůli tomu, že po letech přes ni začne do domu zatékat. V tomto případně majitelé řešili právě tento problém. To ovlivnilo celkovou výši nákladů. Výsledkem bylo snížení nákladů na vytápění o 68 %.

Snížení nákladů
na spotřebu energie ↓ 28 560 Kč/rok

Stavební spoření

Investice přinesla úsporu nákladů na vytápění ve výši 28 560 Kč ročně.

Roční investice je spočítána pro úvěr u stavební spořitelny na celou částku na 20 let při úrokové míře 3,9 %. Splátka tak vychází na 46 250 Kč ročně včetně poplatků.

Návratnost investice je necelých 22 let.

Pokud by dům neměl už z dřívějška vyměněná okna, byly by náklady na vytápění výrazně vyšší. Investice by se díky tomu vrátila za 11 let.

Využití dotace

Pokud byste si půjčili celou částu u stavební spořitelny, platili byste 20 let splátku zhruba 45 tisíc Kč ročně, kterou by ovšem výrazně snížila úspora za vytápění, o téměř 29 tisíc Kč. Čistý roční náklad by tak klesnul na 16 tisíc Kč (měsíční tedy na 1300 Kč včetně poplatků).

Tip:

Výměna oken je obvykle nejefektivnějším způsobem, jak uspořit náklady na vytápění. V tomto případně byly vyměněny dříve – investice do nich snížila o téměř polovinu náklady na vytápění, takže měla okamžitou návratnost.