Na co všechno mohu stavební spoření využít?

Rozhodnete se koupit dům nebo byt a momentálně nemáte dost vlastních prostředků do základu. Případně nevlastníte žádný majetek, kterým byste ručili při hypotéce. V obou případech můžete jako cestu zvolit právě stavební spoření. Patříte-li mezi ty, kteří už své hnízdečko vlastní, dospějete dřív nebo později k závěru, že musíte renovovat. Stavební spoření se pak bude hodit i vám. A jestliže víte, že si jednou svůj vysněný domov postavíte sami od základů „na zelené louce“, měli byste o jeho financování také popřemýšlet s patřičným předstihem.

Jak konkrétně vám v tom stavební spoření pomůže? Způsobů se nabízí hned několik. Můžete samozřejmě počkat, až uplyne šestiletá vázací doba nebo naspoříte částku, kterou jste si stanovili, a peníze použít stejně jako u kteréhokoli jiného spoření.

Se svými záměry se radši poraďte předem

Druhá možnost spočívá v úvěru od stavební spořitelny, při jehož čerpání musíte stavební spořitelně doložit, jak peníze využijete. Kromě výstavby, koupě anebo oprav nemovitosti jimi pokryjete i rekonstrukci vnitřního vybavení, jako je například přestavba kuchyňské linky nebo koupelny. Úvěr se vám bude hodit také na služby architekta, eventuálně s ním můžete uhradit staré úvěry a půjčky, které jste si na bydlení vzali dřív. Možností je mnoho, proto úmysly, které se stavebním spořením máte, pro jistotu vždy důkladně projednejte se zástupcem spořitelny.

Úvěry od stavebních spořitelen

Existují dva základní typy úvěrů – překlenovací úvěr (meziúvěr) a úvěr ze stavebního spoření. Nemusíte řešit, který je který. Překlenovací můžete dostat prakticky okamžitě po založení stavebka, zatímco na úvěr ze stavebního spoření si musíte počkat, poctivě spořit a tím zvyšovat to hodnotící číslo, kterým vás spořitelna hodnotí.