Řadový dům v Praze

Na pražském Spořilově jsou tyto typů domků postavených vé 30. letech 20. století velmi obvyklé. Spořilov byl kdysi významnou rezidenční čtvrtí první republiky.

Náklady na rekonstrukci
Zateplení fasády -
Zateplení střechy -
Zateplení podlahy a stropu -
Výměna oken -
Instalace čerpadla vzduch – voda 75 000 Kč
Celková výše investice 730 000 Kč

Rekonstrukci lehce zdražila nutnost respektovat architektonický ráz celé čtvrti. Navíc jde o rohový domek, který má samozřejmě rozsáhlejší fasádu (140 m2). Výsledkem bylo snížení nákladů na vytápění o 66 %.

Snížení nákladů
na spotřebu energie ↓ 25 080 Kč/rok

Stavební spoření

Investice přinesla úsporu nákladů na vytápění ve výši 25 080 Kč ročně.

Roční investice je spočítána pro úvěr u stavební spořitelny na celou částku na 20 let při úrokové míře 3,9 %. Splátka tak vychází na 53 800 Kč ročně včetně poplatků.

Návratnost investice je lehce nad 29 let.

To je návratnost, která je opticky velmi vysoká. Samozřejmě ji v budoucnu může snížit podstatný nárůst cen energií. A zároveň je třeba připomenout, že investice zároveň zvyšují ceny nemovitostí.

Využití dotace

Kombinace stavebního spoření a dotačního programu: dotace snížila celkovou investici na méně než polovinu – tedy 335 000 Kč. Pokud by si majitelé půjčili u stavební spořitelny tuto částku zmíněných 20 let, splátky by byly nižší než úspory od prvního měsíce!

Tip:

Čím vyšší investice, tím více se vyplatí věnovat čas a energii získání dotace. Zde se majitelům povedlo získat z programu Nová zelená úsporám více než polovinu potřebné částky.