Rodinný Dům „Šumperák”

Samostatně stojící zděný dvoupodlažní rodinný dům, tzv. Šumperák. V přízemí je technické zázemí. Tyto domy se stavěly od 60. letech 20. století.

Náklady na rekonstrukci
Výměna oken a dveří 31m2 216 000 Kč
Celková výše investice 216 000 Kč

Obvykle s jedním podlažím, v přízemí nechyběla také garáž. Postupně jich bylo postaveno několik tisíc po celé České republice.
Výměnou oken můžete v případě tzv. Šumperáku dosáhnout úspory nákladů na vytápění o více než pětinu. Pokud byste chtěli ušetřit více, můžete investovat i do zateplení fasády, které by vyšlo zhruba na 240 tisíc Kč. Výsledkem bylo snížení nákladů na vytápění o 22 %.

Snížení nákladů
na spotřebu energie ↓ 9 240 Kč/rok

Stavební spoření

Investice přinesla úsporu nákladů na vytápění ve výši 9 240 Kč ročně.

Roční investice je spočítána pro úvěr u stavební spořitelny na celou částku na 10 let při úrokové míře 3,9 %. Splátka tak vychází na 27 300 Kč ročně včetně poplatků.

Návratnost investice je lehce nad 23 let.

Pouhou výměnou oken a dveří se ale majitelům povedlo získat dotaci, která horizont návratnosti posunula.

Využití dotace

Délka úvěru není daná fixně. Pokud si dohodnete úvěr na 10 let (viz. obrázek), splácet budete 2 275 Kč měsíčně. Ovšem v případně úvěru na 15 let poklesne měsíční splátka na 1 680 Kč, což může být výhodné pro udržení bezproblémových rodinných financí. Delší doba splácení však zároveň znamená, že celkově zaplatíte více na úrocích.

Tip:

Využijte variabilitu stavebního spoření. Můžete si například dohodnout delší dobu splácení a platit díky tomu
měsíčně méně.