Rada

Jakou částkou přispívá na stavební spoření stát?

Stát podporuje majitele stavebního spoření příspěvkem 10 % z roční uspořené částky. Maximálně může tento příspěvek dosáhnout 2 000 korun, což odpovídá 20 000 korun uloženým v jednom kalendářním roce. Pokud pošlete na stavebko více, přesahující částka se vám při propočtu státní podpory převádí na další rok.

Je dobré vědět, že po dobu spoření se státní podpora klientovi pouze eviduje. Spořitelna mu ji následně vyplatí až po splnění všech podmínek, především po skončení šestileté vázací lhůty. Jestliže však potřebuje získat peníze na bydlení před jejím vypršením, a přesto chcete státní podporu získat, přemýšlejte spíš nad úvěrem ze stavebního spoření.

Co je to překlenovací úvěr?

Jde o jeden ze dvou typů úvěrů, o který můžete díky svému stavebku požádat. V některých spořitelnách se jmenuje „meziúvěr“. Sáhnete po něm v momentě, kdy potřebujete peníze na bydlení dříve, než jste původně plánovali. Například si založíte stavebko a chcete během několika let naspořit pár desítek tisíc pro „strýčka příhodu“. Po roce se vám však naskytne příležitost koupit výhodně nemovitost v menším městě. Kde na to vzít? Využijte právě meziúvěr. Stavební spořitelna vám ho může nabídnout jako řešení aktuální potřeby peněz na bydlení ve chvíli, kdy ještě nesplňujete podmínky pro přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření.

Co je to vázací lhůta?

Někdy se jí říká také vázací doba. Je to období, během kterého nesmíte nijak nakládat s uloženými penězi, abyste získali nárok na státní podporu. V současnosti zákon stanovuje tuto dobu na 6 let. Pokud se tedy například rozhodnete, že si po dvou letech od začátku spoření úspory vyberete, příspěvek ve výši 10 % z roční uspořené částky od státu nedostanete. Státní podpora patří mezi hlavní přednosti stavebního spoření, a proto by byla škoda se o ni nechat připravit. Pokud před uplynutím vázací doby potřebujete investovat do bydlení, zvažte úvěr od stavební spořitelny.

Promítne se mi nějak stavební spoření do daňového přiznání?

Ano, pokud si na stavebku vezmete úvěr, můžete díky němu na odvodech státu ušetřit. O kolik se vám daňový základ díky úvěru sníží? Do odečtu započítejte úroky z úvěru od stavební spořitelny, které jste v daném zdaňovacím období zaplatili. Pokud k tomu splácíte ještě hypotéku nebo další úvěry na bydlení, pamatujte si, že součet všech odepsaných úroků nesmí překročit částku 300 tisíc korun ročně. Nezapomeňte si ale ve stavební spořitelně o těchto zaplacených úrocích vyzvednout potvrzení. Bez něj by vám finanční úřad odpis neuznal.

Dostanu od stavební spořitelny úvěr, pokud nemám našetřeno nic do začátku?

U lidí často převládá mýtus, že pro získání úvěru od stavební spořitelny je potřeba mít už něco naspořeno. Není tomu tak. I ve chvíli, kdy nemáte našetřenou ani korunu a potřebujete své bydlení vyřešit opravdu akutně, nezoufejte. Obrovskou výhodou stavebního spoření totiž je, že vám i přesto spořitelna peníze poskytne prostřednictvím úvěru, a to prakticky hned po uzavření smlouvy. Pravidelné platby se zpočátku rozdělí na spoření a splátky úroků. Postupně tak naspoříte na stavebku dost, abyste získali řádný úvěr, který už standardně splatíte.

Na co všechno mohu stavební spoření využít?

Rozhodnete se koupit dům nebo byt a momentálně nemáte dost vlastních prostředků do základu. Případně nevlastníte žádný majetek, kterým byste ručili při hypotéce. V obou případech můžete jako cestu zvolit právě stavební spoření. Patříte-li mezi ty, kteří už své hnízdečko vlastní, dospějete dřív nebo později k závěru, že musíte renovovat. Stavební spoření se pak bude hodit i vám. A jestliže víte, že si jednou svůj vysněný domov postavíte sami od základů „na zelené louce“, měli byste o jeho financování také popřemýšlet s patřičným předstihem.

Jak konkrétně vám v tom stavební spoření pomůže? Způsobů se nabízí hned několik. Můžete samozřejmě počkat, až uplyne šestiletá vázací doba nebo naspoříte částku, kterou jste si stanovili, a peníze použít stejně jako u kteréhokoli jiného spoření.

Se svými záměry se radši poraďte předem

Druhá možnost spočívá v úvěru od stavební spořitelny, při jehož čerpání musíte stavební spořitelně doložit, jak peníze využijete. Kromě výstavby, koupě anebo oprav nemovitosti jimi pokryjete i rekonstrukci vnitřního vybavení, jako je například přestavba kuchyňské linky nebo koupelny. Úvěr se vám bude hodit také na služby architekta, eventuálně s ním můžete uhradit staré úvěry a půjčky, které jste si na bydlení vzali dřív. Možností je mnoho, proto úmysly, které se stavebním spořením máte, pro jistotu vždy důkladně projednejte se zástupcem spořitelny.