Zateplení fasády

Klasický rodinný domek, který byl postaven zhruba před sto lety. Podkroví je obytné. Tento dům stojí v Jižních Čechách.

Náklady na rekonstrukci
Zateplení fasády 270 000 Kč
Celková výše investice 270 000 Kč

Majitelé se rozhodli pouze k zateplení fasády, tedy celkové plochy kolem 180 metrů čtverečních. Výměnu oken neudělali. Fasáda byla zateplena izolačním systémem tloušťky 16 cm. Výsledkem bylo snížení nákladů na vytápění o 46 %.

Snížení nákladů
na spotřebu energie ↓ 16 560 Kč/rok

Stavební spoření

Investice přinesla úsporu nákladů na vytápění ve výši 16 560 Kč ročně.

Roční investice je spočítána pro úvěr u stavební spořitelny na celou částku na 10 let při úrokové míře 3,9 %. Splátka tak vychází na 33 850 Kč ročně včetně poplatků.

Návratnost investice je lehce nad 16 let.

Zateplení fasády má však nejen vliv na náklady na vytápění, ale obvykle je to nejviditelnější opatření týkající se vzhledu nemovitosti. Má tedy vliv na její cenu.

Využití dotace

Jde o typický příklad, kdy by spolupráce se stavební spořitelnou umožnila ambicióznější realizaci, která by dosáhla i na vyšší dotaci z programu Nová zelená úsporám. Majitelé mohli vedle zateplení provést i výměnu oken. Pak by celková úspora energie byla zhruba o 20 procentních bodů vyšší.

Tip:

Pokud si půjčíte od stavební spořitelny 270 tisíc Kč na deset let, pak celkově na úrocích a poplatcích zaplatíte 68 tisíc Kč. Ovšem zároveň můžete spořit, takže si například za oněch 10 let můžete vydělat až 20 tisíc na státní podpoře, další peníze pak přihodí stavební spořitelna.